Přeskočit na hlavní obsah

Vegan brokolicová polévka

food, broccoli, and healthy image 

Jak jsem psala v předchozím článku, pustila jsem se do léčení své štítné žlázy - přesněji řečeno jsem udělala velkou revoluci ve svém jídelníčku, kdy nemůžu jíst vejce, mléčné výrobky, lepek, řepkový olej, vepřové maso, kukuřici a sóju, abych zarazila šíření agresivního viru v mém těle a podpořila zničení tohoto viru. Tedy se ze mě stal ze dne na den vegan a téměř každý den přemýšlím a vymýšlím, co vlastně budu následující den jíst. Dřív mi tohle přišlo strašně náročné a omezující a tedy jsem nikdy u žádného stanoveného jídelníčku nevydržela. Teď si to ale maximálně užívám a představuji si, jak s každou dávkou vitamínů, které tělu dopřeju, se virus kroutí a pomalu umírá a následně opouští mé tělo. Jsem za tohle strašně vděčná a beru to jako výzvu, kdy si můžu vyzkoušet nový životní styl a zároveň se naučit zdravě jíst, ale hlavně vařit! Tedy teď ode mě můžete čekat novou dávku receptů a první je tato brokolicová polévka. Vařila jsem ji minulý týden s tím, že ji nikdo jíst nebude, jelikož brokolice je prostě příliš zelená na to, aby to někdo kromě mě jedl. Ale! Světe div se! Jedli ji všichni včetně velkých odpůrců brokolice a polévku mi dokonce pochválili! Ještě teď z toho nechápu a tak se s vámi o tento recept podělím.  

 brocoli, brunch, and flowers image

Ingredience: 
- velká cibule
- 3 stroužky česneku
- zázvor
- plechovka kokosového mléka (400ml)
- lžíce kokosového oleje
- 4 brambory
-  2 brokolice

Dáme rozpustit lžíci kokosového oleje. Přidáme na drobno nakrájenou cibuli, prolisované stroužky česneku a nastrouhaný zázvor. Necháme vařit dokud cibule nezměkne. Mezitím si oloupeme brambory a nakrájíme na malé kostičky. Podlijeme zeleninovým vývarem. Přidáme brambory a umyté růžičky brokolice. Vaříme do změknutí brambor a brokolice. Nakonec přidáme kokosové mléko. Mícháme. Přidáme sůl, pepř. Já přidala i špetku kurkumy. Vypneme a rozmixujeme tyčovým mixérem.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nedělej to...! a tamto už vůbec ne!

 Od chvíle, kdy se začneme pohybovat a zkoumat svět kolem nás, neustále jen slyšíme: nesahej na to, nechoď tam, nedělej to, spálíš se, bouchneš se, rozbiješ to... Postupem času zmizí věty: pozor, spálíš se, bouchneš se, rozbiješ si hlavu, zlomíš si ruku, nohu... ale ty první zůstávají a valí se na ně další a další měl bys, neměl bys, atd... Momentálně žijeme v době, kdy na nás skáčou tyhle věty v jednom kuse, ovšem už ne jen od lidí, kteří to s tebou myslí dobře a dělají to, aby tě ochránili před úrazem či zklamáním. Říkají to úplně všichni lidi na celé této vyspělé planetě...   Jez maso, potřebuješ bílkoviny. Nejez maso, škodí tvému zažívacímu ústrojí. Jez ryby kvůli omega 3 mastných kyselin, alespoň 3x týdně. Nejez ryby, jsou plné těžkých kovů. Nejez žádná zvířata, mají taky svou duši, pojďme je všechny zachránit. Jez více ovoce a zeleniny. Jez zdravěji. Nejez pořád jen ty fast foodové sračky. Pij mlíko kvůli vápníku, abys měl zdravé kosti. Nepij mlíko - je určené pro telata a ty ho

Ohlédnutí za rokem 2021

 Máme tady poslední den z roku 2021 a tedy i ideální čas se za tímto rokem již s nostalgií ohlédnout, zavzpomínat a popřemýšlet, co se nám povedlo nebo naopak nepovedlo, co jsme se naučili, co nám tento rok přinesl, co nám vzal a co naučil on nás. S radostí či trpkostí o půlnoci tuto kapitolu uzavřít a začít žít tu další.    Pro mě to byl zásadní rok, který jsem věnovala hlavně sama sobě. Především svému duševnímu zdraví. Hned první týden v lednu jsem si poseděla u kartářky, která mě zbavila chaosu a v podstatě mě nasměrovala, čím se tento rok mám zabývat. A ono se to povedlo a zažila několik magických okamžiků, na které do konce života nezapomenu.  První půl rok byl našlapaný prací - zaměstnanecký poměr, ve volných dnech psaní nové knihy a přípravy k vydání jiné. Čtení naučné literatury a rozšiřování obzorů v oblasti, o které jsem sice měla malé povědomí, ale jinak o ní nevěděla zhola nic. Přesně v polovině roce se to obrátilo a rozjela se pořádná jízda neuvěřitelných, úžasných a magi

valašská kyselice

   Ingredience:  - kysané bílé zelí 500g  - bílé fazole  - smetana  - sušené houby  - máslo - hladká mouka  - sůl postup:   Fazole nasypeme na dno hrnce a posypeme houbami, necháme takto namočené ve vodě přes noc. Fazole s houbami vaříme dokud fazole nezměknou. Mezitím vylejeme šťávu ze zelí do hrnku, pořádně ho vymačkáme. V druhém hrnci uvaříme zelí. Když máme oboje měkké, zelí přidáme k fazolím. Zalejeme smetanou. Z cca půlky kostky másla uděláme zasmážku a zahustíme polévku. Osolíme podle chuti.